Sport

Formula 1, Verstappen kampion bote!

Formula 1, Max Verstappen triumfoi në Japoni e është kampion bote për të dytën herë radhazi. Holandezi mori fitoren përpara Sergio Perez dhe Charles Leclerc, i ndëshkuar me 5 sekonda për daljen nga pista në kthesën e parafundit, në një garë që filloi jashtëzakonisht vonë për shkak të shiut. Takimi nisi vetëm për disa xhiro, përpara se të ndalohej nga flamuri i kuq e nuk munguan polemikat. Për Carlos Sainz gara përfundoi pothuajse menjëherë pasi humbi kontrollin e makinës, por pa pasoja.

GARA

1.   Max Verstappen (Red Bull)

2.   Sergio Perez (Red Bull) +27.066

3.   Charles Leclerc (Ferrari) +31.763*

4.   Esteban Ocon (Alpine) +39.685

5.   Lewis Hamilton (Mercedes) +40.326

6.   Sebastian Vettel (Aston Martin)

7.   Fernando Alonso (Alpine)

8.   George Russell (Mercedes)

9.   Nicholas Latifi (Williams)

10. Lando Norris (McLaren)

11. Daniel Ricciardo (McLaren)

12. Lance Stroll (Aston Martin)

13.  Yuki Tsunoda (AlphaTauri)

14.  Kevin Magnussen (Haas)

15.  Valtteri Bottas (Alfa Romeo)

16.  Guanyu Zhou (Alfa Romeo)

17.  Pierre Gasly (AlphaTauri)

18. Mick Schumacher (Haas)

OUT

Carlos Sainz (Ferrari)
Alexander Albon (Williams)

KLASIFIKIMI I PILOTEVE

1. Max Verstappen 366
2. Sergio Perez 253
3. Charles Leclerc 252
4. George Russell 207
5. Carlos Sainz 202
6. Lewis Hamilton 180
7. Lando Norris 101
8. Esteban Ocon 78
9. Fernando Alonso 65
10. Valtteri Bottas 46
11. Sebastian Vettel 32
12. Daniel Ricciardo 29
13. Pierre Gasly 23
14. Kevin Magnussen 22
15. Lance Stroll 13
16. Mick Schumacher 12
17. Yuki Tsunoda 11
18. Guanyu Zhou 6
19. Alexander Albon 4
20. Nyck de Vries 2
21. Nicholas Latifi

KLASIFIKIMI I KONSTRUKTORËVE

1. Red Bull 619
2. Ferrari 454
3. Mercedes 387
4. Alpine 143
5. McLaren 130
6. Alfa Romeo 52
7. Aston Martin 45
8. Haas 34
9. AlphaTauri 34
10. Williams 8