Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Lifestyle

Gjërat që duhet të dini para se të mbushni 40-vjeç…

Një ditë e kupton se po mbush 40-vjeç dhe një dekadë e re është në horizont. Duhet të dini se është koha për të vënë në praktikë gjithçka që keni mësuar nga të njëzetat dhe të tridhjetat.

“Bright Side” ju ndihmon me disa këshilla për ta bërë këtë udhëtim më të këndshëm. Njihuni me to:

1. Harroni të tjerët.

Tani jeni mjaft të mençur për të kuptuar se zgjedhjet tuaja të jetës varen nga ju. Ju nuk duhet të vendosni veten nën vëzhgimin e të tjerëve për t’u ndierë më mirë me veten. Bëni atë që është më e mira për ju dhe mos i kushtoni vëmendje asaj që njerëzit e tjerë kanë për të thënë në lidhje me të. “Përqafoni” vullnetin tuaj për të ndryshuar jetën tuaj.

2. Lërini dramat për telenovelat.

Kur jemi më të vegjël, çdo pengesë ndihet si diçka aq shkatërruese sa duket sikur nuk do të jemi kurrë në gjendje të shëroheni prej saj. Sidoqoftë, rezulton se ndjenja e trishtimit përfundimisht mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë. Një përzierje emocionesh si lumturia dhe trishtimi mund të përmirësojnë mirëqenien tuaj mendore dhe t’i japin më shumë kuptim jetës sonë. Asgjë nuk rezulton kurrë ashtu siç e presim, ajo që përcakton qëndrueshmërinë tonë është ajo që bëjmë me këtë rezultat. Përpiquni për versionin më të mirë të vetes!

3. Gjeni kohë për miqtë tuaj.

Orari juaj i zënë tani përfshin takime biznesi, marrjen e fëmijëve nga aktivitetet e tyre përkatëse, blerjet ushqimore dhe aq shumë aktivitete saqë papritmas e kuptoni se hera e fundit që keni dalë me miqtë tuaj ishte shumë kohë më parë. Bëjeni veten një përparësi dhe planifikoni bashkimin me miqtë tuaj. Ju madje mund ta planifikoni atë si “kohë terapie”.

4. Nuk ekziston përsosmëria.

Kjo dekadë e re e ardhshme mund të sjellë një ndjenjë fuqizimi dhe pranimi. Ne nuk duhet të jemi perfektë kështu që mund të fillojmë të ndihemi rehat në lëkurën tonë. Perceptimi i pamjes sonë fizike është njollosur nga vitet e përpjekjes për të arritur standarde joreale të bukurisë.

5. Tregoni sa vleni.

Kur jemi të rinj, na thuhet të punojmë shumë. Filloni të merrni pjesë në mënyrë më aktive në takime, jepni ide të reja për ta bërë vendin tuaj të punës më të mirë dhe ndaloni të frenoni veten. Ju madje mund t’i kërkoni shefit tuaj atë rritjen e merituar të pagës mujore. Ju mund të habiteni me atë që mund të arrini.

6. Shtoni mbrojtës dielli në rutinën tuaj të mëngjesit.

Nëse keni menduar se po i kushtoni shumë kohë rutinës tuaj të mëngjesit, mendohuni dy herë. Shumë gjëra duhet t’i shtohen listës së produkteve të bukurisë që ju nevojiten në mënyrë që të guxoni të dilni në rrugë. Një krem i mirë kundrra diellit do ju ndihmojë për të mbrojtur lëkurën tuaj dhe do t’ju japë një shkëlqim të këndshëm.

7. Qëndrueshmëria është pasuria juaj e re.

Deri tani ju ndoshta e dini se aktivitetet e thjeshta si përgatitja për punë, stërvitja, apo edhe të kesh një kohë për veten kërkojnë shumë përpjekje. Ju mund të mos keni të njëjtën përvojë, lidhje ose financa si të tjerët, por qëndrueshmëria dhe gatishmëria juaj për të shkuar më tej mund të bëjë një ndryshim të madh. E vetmja pasuri që ju nevojitet në këtë fazë është të besoni në veten tuaj dhe të jeni të vendosur t’i bëni gjërat të funksionojnë.

8. Në fund të ditës, nuk ka vend si shtëpia.

Aktivitetet si rinovimi i disa mobiljeve të vjetra të trashëguara, kopshtaria, apo leximi i disa librave të rinj bëhen pjesa më e mirë e ditës tuaj.

9. Bëhuni gati të quheni “zonjë”.

Ju mund të jeni duke pritur në radhë në supermarket, duke mbajtur derën e ashensorit për dikë, apo edhe duke marrë kafen tuaj në mëngjes kur dëgjoni dikë të thotë fjalën “zonjë”. Ju ktheheni duke menduar se ata po flasin me dikë tjetër, por jo! Pavarësisht se kur ndodh, me siguri do t’ju kapë në befasi. Mirë është ta konsiderosh atë një shenjë respekti.