Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Art & Kulturë

Ismail Kadare nderohet me titullin “Nderi i Bashkisë Fier”

Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare ditën e sotme është nderuar me titullin “Nderi i Bashkisë Fier”. Gjatë ceremonisë së organizuar nga Bashkia Fier, Kadare u shpreh i lumtur dhe i nderuar për këtë vlerësim. Ndërkaq ai u shpreh se:

Ju falenderoj nga zemra për këtë pritje, kaq të ngrohtë dhe të bukur, kaq shqiptare. Ju lumtë. Për shkrimtarin, ngazëllimi i lexuesve është shumë i shtrenjtë.

Kujtojmë se para një viti, përmes një dekreti të veçantë të presidentit të Francës, Emmanuel Macron, shkrimtari Ismail Kadare është vlerësuar me titullin prestigjoz Oficer i Madh i Legjionit të Nderit. Ky çmim e rendit atë në mesin e 250 personaliteteve të shquara botërore që vlerësohen nga shteti francez.