Celebrities Showbiz Sport

Koha për të thënë lamtumirë/ Legjenda suedeze Zlatan Ibrahimovic njofton tërheqjen nga futbolli në moshën 41 vjeçare!

Legjenda suedeze Zlatan Ibrahimovic ka njoftuar tërheqjen e tij nga një karrierë e shkëlqyer futbolli në moshën 41-vjeçare, duke e lënë Serinë A të Italisë si golashënuesin më të vjetër të ligës. Sulmuesi e bëri njoftimin pas fitores 3-1 të skuadrës së tij në finale të sezonit AC Milan ndaj Hellas Verona të dielën. Ibrahimovic u tha një fjalim mjaft emocionues tifozëve kuqezi në stadiumin San Siro:

Është koha për t’i thënë lamtumirë futbollit, por jo juve. Herën e parë që erdha më dhatë lumturinë, herën e dytë më dhatë dashuri. Më pritët krahëhapur, më bëtë të ndihem si në shtëpinë time dhe do të jem Milanista gjithë jetën time.

Ibrahimovic luajti për nëntë klube gjatë karrierës së tij 24-vjeçare, duke shënuar 561 gola për klubin dhe vendin, sipas Federatës Ndërkombëtare të Historisë dhe Statistikave të Futbollit. Ai del në pension si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Suedisë me 62 gola në 121 ndeshje ndërkombëtare. Ai u tërhoq nga futbolli ndërkombëtar pas Euro 2016, por u rikthye për fushatën e dështuar të Suedisë kualifikuese për Kupën e Botës në 2021. Ibrahimovic tha në një konferencë shtypi të dielën se do të pushonte pak përpara se të vendoste se çfarë të bënte më pas.

Për momentin, thjesht dua të marr pak kohë dhe të shijoj atë që kam bërë. Nuk është e drejtë të marrësh vendime me nxitim, ka shumë emocione tani. Dua ta heq verën, të reflektoj dhe më pas të shohim.

Karriera me histori

Suedezi bëri debutimin e tij profesional në vendin e tij me Malmö FF në 1999 përpara se të transferohej në Holandë për të luajtur për Ajax dy vjet më vonë. Ibrahimovic fitoi Eredivisie dy herë dhe Kupën KNVB në 2002. Pas periudhës së tij në klubin holandez, Ibrahimovic vazhdoi të luajë për disa nga klubet më të mëdha në Evropë, duke përfshirë Juventus, Inter Milan, Barcelona, AC Milan, Paris Saint-Germain dhe Manchester United. Në periudhën e tij të parë në Itali, suedezi fitoi dy tituj të Serie A me Juventusin, që më vonë do të liroheshin për shkak të skandalit të trukimeve të ndeshjeve në Calciopoli. Një kalim te Interi i Milanit në 2006 e pa Ibrahimovicin të fitonte tre tituj të ligës.

Ibrahimovic u largua nga Italia për t’u bashkuar me gjigantin spanjoll Barcelonën në vitin 2009. Në vitin 2012, Ibrahimovic iu bashkua Paris Saint-Germain ku shënoi 113 gola ndërsa fitoi 12 trofe, duke përfshirë katërfishin vendas në dy raste. Pasi iu bashkua skuadrës MLS LA Galaxy në 2018, ku shënoi dy gola mahnitës në debutimin e tij, sulmuesi karizmatik u rikthye për një periudhë të dytë me AC Milan në fillim të 2020, duke ndihmuar skuadrën italiane të fitonte Scudetton sezonin e kaluar. Pavarësisht se luajti vetëm në katër ndeshje sezonin e kaluar për shkak të lëndimeve, Ibrahimovic u bë golashënuesi më i vjetër në historinë e Serisë A me 41 vjeç e 166 ditë në humbjen 3-1 të AC Milan kundër Udineses në mars.