Fashion Lifestyle

Si të visheni si një italian…

Kur bëhet fjalë për veshjet, “made in Italy” është sinonim i virtyteve të prekshme të cilësisë, mjeshtërisë dhe dizajnit. Megjithatë, është shumë më e vështirë të vendosësh gishtin se çfarë është pikërisht mënyra se si vishen vetë meshkujt italianë më elegant që i dallon ata. Stili i meshkujve italianë njihet menjëherë, por cilat janë veçoritë sartoriale që i çojnë veshjet e tyre në një nivel tjetër? Pikërisht kjo pyetje ishte pjesë e asaj që e frymëzoi Scott Schuman për të krijuar The Sartorialist në vitin 2005, ai donte të regjistronte mënyrën se si vishen burrat në qytetet e mëdha të Italisë, në mënyrë që të deshifronin truket e tyre dhe të kuptonin se si e bëjnë këtë.

Gjithë këto vite më vonë dhe bota e stilit të meshkujve ka ndryshuar. E megjithatë, duke mos pasur asgjë më shumë në dispozicion përveç veshjeve të shkëlqyera, shijes së shkëlqyer dhe vetëbesimit të lakmueshëm, burrat e dalluar në rrugët e Italisë janë ende super yje të stilit. Por çfarë funksionon kaq mirë në mënyrën se si ata përditësojnë veshjet klasike? Si e arrijnë ata atë pamje të dallueshme italiane, njëherësh të pakujdesshme dhe të bashkuara me mjeshtëri? Dhe si vishet dikush si një italian? Mësojeni…

1.Veshjet neutrale

Koncepti i pasurisë së fshehtë ka marrë përsipër bisedën me neutralët kohët e fundit dhe ne sigurisht nuk jemi kundër zgjedhjes së veshjeve ultra luksoze, por tepër të thjeshta si një zgjedhje stili. Por neutralet nuk duhet të jenë të prera hollë në trup në mënyrë që të jenë elegante. Shihni shembullin në foto për frymëzim. Çdo artikull ka një louche, devil-may-care, nga pantallonat e bardha voluminoze deri te këmisha kaki. Syze dielli elegante ngjyrë qelibar dhe një veshje e bardhë e pastër tregojnë se këtu janë bërë zgjedhje.

2.Veshjet blu

“Tonal Dressing” është fjala e modës për të veshur një veshje të përbërë tërësisht nga tone të ndryshme të së njëjtës ngjyrë. Në këtë rast, bluja përdoret për një efekt të madh në krye, në fund dhe si veshje të sipërme. Ky është gjithashtu një shembull i mirë se si të vishni xhins nga lart te këmbët pa u dukur sikur jeni disa çaste larg nga hipja mbi një kalë. Sekreti është zgjedhja e një palltoje me një pëlhurë më të butë dhe aksesorë (si këto të frymëzuara nga vitet 1950) që nuk do të ishin në vend në një fermë.

3.Vishni thurje-retro

Tirania e jakeve ka mbaruar, rrofte këmisha polo. Kjo pjesë e stilit të viteve 1950 është e gjithanshme dhe shton teksturë, duke e bërë atë shumë më interesante vizualisht sesa një bluzë. Mund të duken më sfiduese për t’u stiluar, vetëm sepse nuk jemi mësuar me to. Por ky zotëri po na tregon se nuk duhet ta mendojmë shumë. Ai ka veshur një bluze ngjyrë mjalti dhe xhaketën sportive prej liri në një jeshile ulliri e mban në dorë. Përzierja e teksturave është e frymëzuar.

4.Angazhohuni me veshje të rastësishme

Ndoshta thelbi i veshjes italiane është sprezzatura , arti i pa mundimit. Të veshësh një kostum pa mundim shpesh ndihet si një kontradiktë në terma. Në fund të fundit, a nuk është një kostum përkufizimi i përpjekjes?  Sekreti qëndron në rrobaqepësinë klasike italiane, e cila tradicionalisht është më pak e strukturuar se rrobaqepësia angleze. Kostumi në foto mund të vishet për një drekë. Veshja e një këmishe në vend të një bluze gjithashtu ndihmon për ta bërë këtë veshje më të relaksuar.

5.Investoni në një xhaketë sportive të përjetshme

Xhaketa sportive nuk del kurrë nga moda. Shihni këtu, një këmishë shambray është e veshur poshtë një xhakete xhakete paksa të tkurrur, pa vija. Ka një shami mëndafshi të futur në xhep në mënyrë të pakëndshme, rreth qafës. Ne vumë re dhjetëra shami në Pitti Uomo këtë vit, dhe ky është një shembull i mrekullueshëm se si dikush mund të përdorë një shall mëndafshi për të sjellë pak lojë në një xhaketë kaq klasike. I veshur ndryshe (ndoshta si pjesë e një kostumi), kjo xhaketë sportive mund të jetë shumë më e bukur.

6.Detajet

Është vetëm një këmishë blu, pantallona të bardha dhe një bluzë e bardhë, apo jo? Epo, po, por ky zotëri ka shtuar detaje të vogla që e sjellin këtë pamje në një nivel tjetër. Një gjerdan me rruaza, byzylykë me rruaza dhe syze dielli sinjalizojnë një burrë që është kujdesur pak të duket kaq i butë. Përshtatja e këmishës dhe pantallonave është gjithashtu e rëndësishme; e lirshme dhe e freskët.

7.Kravata

Cila është shprehja? Ju duhet të dini rregullat për t’i thyer ato. Kravata ndihmon që pjesa tjetër e veshjes të jetë plotësisht e përshtatshme: një xhaketë sportive e përshtatshme, një këmishë e bardhë e pastër. Ne mendojmë se kravata akimbo është sprezzatura e mishëruar, e bën pamjen e plotë.