Botë e Çuditshme

Bien krimba ‘nga qielli’, e pazakonta ndodh në Pekin! Qytetarëve u kërkohet të përdorin çadrat!

Një fenomen shumë i pazakontë dhe që ende nuk i është dhënë një shpjegim konkret, ndodhi para pak ditësh në Pekin. Banorët e habitur u paralajmëruan të merrnin çadra pasi filloi ‘të binte një shi krimbash’ në kryeqytetin kinez.

Ditëve të fundit u bë virale në rrjetet sociale një video që demonstronte “shiun me krimba” në rrugët e Pekinit, teksa mbulonin makinat. Gjithashtu u raportua se banorëve të këtij qyteti iu rekomandua të merrnin çadrat e tyre me vete.

Teksa autoritetet kineze ende nuk e kanë gjetur shkakun pas fenomenit të çuditshëm, teori të ndryshme po qarkullojnë në rrjet. Disa sugjeruan se ato mund të jenë në të vërtetë lule plepi, një pemë shumë e njohur në zonë që është plot me fara dhe, kur lulet i bien, ato shpesh ngatërrohen me krimba. Një tjetër teori sugjeroi se krimbat ranë pasi erdhën nga një erë e fortë, një teori e mbështetur nga revista shkencore ‘Mother Nature Network’, e cila shpjegoi se ky lloj incidenti me krimbat dhe zvarranikët ndodh pas një stuhie.