Botë e Çuditshme Health & Beauty

Ekspertët paralajmërojnë, ky truk për nxirjen e lëkurës mund të rezultojë shumë i rrezikshëm!

Vera më në fund ka ardhur dhe shumë do të kërkojnë të arrijnë një pamje të këndshme, qoftë përmes nxirjes graduale ose një vizite në kabinën lokale me sprajt për nxirjen e lëkurës. Sigurisht, arritja e një shkëlqimi buzë plazhit nuk duhet të jetë në kurriz të shëndetit tuaj dhe adhuruesit e lëkurës së nxirë duhet të jenë të kujdesshëm kur bëhet fjalë për tendencat e reja të nxirjes, pavarësisht sa të njohura mund të jenë metoda të tilla.

Një trend, në veçanti, ka shkaktuar alarm tek ekspertët e kujdesit të lëkurës, të cilët kanë paralajmëruar njerëzit të mendojnë dy herë përpara se të ndjekin shembullin. Ky trend u shpërnda së fundmi nga influencuesja e TikTok, Miriam Mrovili, dhe përfshin përzierjen e hidratuesit dhe ujit në një shishe me llak.

Kjo përzierje më pas aplikohet në lëkurën e një personi para dhe gjatë banjove të diellit, duke rezultuar në atë që Miriam e përshkruan si “rreze e bukur”. Një video e TikTok në të cilën Miriam mund të shihet duke aplikuar përzierjen është parë më shumë se 5.4 milionë herë dhe në rritje, me një numër ndjekësish të etur për ta provuar vetë.

Megjithatë, jo të gjithëve iu ka bërë kaq shumë përshtypje, duke iu lutur Miriam që të sigurohet që ajo të aplikojë gjithashtu shumë krem ​​kundër diellit dhe duke i kujtuar asaj të kujtojë se lëkura e saj është “aq e çmuar”. Duke iu përgjigjur disa komenteve të shqetësuara, Miriam, e cila përdor emrin e përdorueses @mimosaaaxo konfirmoi se ajo kishte aplikuar me të vërtetë mbrojtjen nga dielli paraprakisht. Megjithatë, eskpertët tregojnë se ky truk mbetet i rrezikshëm dhe sugjerojnë ta shmangni.