Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Bota

Ja sa do të kushtojë bileta për një udhëtim drejt hapësirës!

Disa javë pasi themeluesi miliarder i kompanisë, Richard Branson, bëri një fluturim të profilit të lartë në buzë të hapësirës, Virgin Galactic ka thënë se do nisë shitjen e biletave për fluturimet në hapësirë duke filluar nga 450 mijë dollarë.

Kompania e turizmit hapësinor tha të enjten se po bën përparim drejt fillimit të fluturimeve. Ajo do të shesë vende të vetme, marrëveshje pako dhe fluturime të tëra.

Branson u ngjit 55 kilometra (88 km) mbi shkretëtirën e New Mexico në bordin e një aeroplani raketë Virgin Galactic më 11 korrik dhe u kthye me siguri në fluturimin e parë testues të automjetit në hapësirë, një arritje simbolike për një sipërmarrje që ai filloi 17 vjet më parë, raporton theguardian.

Në qershor, Virgin Galactic mori miratimin nga rregullatori amerikan i sigurisë së aviacionit për të dërguar njerëz në hapësirë. Kompania tha se do të ketë tre oferta për konsumatorët – për një vend të vetëm, një paketë me shumë vende dhe një blerje me fluturim të plotë.