Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Bota Tech

Lajm i keq për Donald Trump, hakerohet rrjeti i tij i ri social!

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump njoftoi planet për të përdorur aplikacionin e tij të mediave sociale. Ndërsa llogaritë i janë ndaluar nga Twitter dhe Facebook, rrjeti Trump do të quhet ‘TRUTH Social’ e pritet të fillojë së funksionuari në nëntor. “Fillimisht, për një numër të caktuar njerëzish dhe më pas, vitin e ardhshëm do të nisë përhapja mbarëkombëtare”, – siç njofton Trump Media&Technology Group (TMTG). ‘TRUTH Social’ synon të rivalizojë “kompanitë e mëdha teknologjike”, të tilla si Twitter dhe Facebook, që e kanë ndaluar ish-shefin e Shtëpisë së Bardhë.

Megjithatë sipas raportimeve të mediave amerikane, faqja e mediave sociale e shpallur nga Trump, është hakeruar përpara se të prezantohej. Sipas “Washington Post”, një grup hakerash që punonin kundër përhapjes së urrejtjes dhe dezinformatave pretenduan se kishin hakuar faqen e mediave sociale ‘TRUTH’ duke hyrë në të. “New York Times” citoi gjithashtu burime të ndryshme në raportin e saj duke thënë se hakerët kanë hakuar disa llogari të faqeve të internetit të rrjeteve sociale të Donald Trump.

Sipas një grupi hakerësh, faqja e internetit ‘Truth Social’ nuk është ende e disponueshme për publikun dhe është në ndërtim e sipër, por ata shfrytëzuan dobësitë e saj për të krijuar një llogari të rreme, duke përfshirë hakerimin e llogarisë së Donald Trump. Ish-presidenti amerikan njoftoi hapjen e këtij rrjeti të ri të mediave sociale më 21 tetor. Sipas ekipit të Donald Trump, një version provë i ‘TRUTH Social’ do t’u prezantohet konsumatorëve amerikanë deri në fund të nëntorit, kur do të prezantohet plotësisht në tremujorin e parë të 2022.

‘TRUTH Social’ do të zhvillohet nga një kompani e re e formuar nga bashkimi i Grupit të Medias dhe Teknologjisë Trump (TMTG) dhe një kompanie speciale (SPAC). Rrjeti ka të ngjarë të jetë i ngjashëm me Facebook, por disa besojnë se ai do të jetë një platformë mikroblogimi e ngjashme me Twitter.

Ish-kreu i Shtëpisë së Bardhë ka caktuar dy njerëz të besuar për të drejtuar kompaninë më të re të krijuar. Patrick Francis Orlando, është shefi ekzekutiv i SPAC (kompani blerjesh me qëllim të veçantë) që ndihmoi ish-Presidentin Trump të bënte publike kompaninë e tij të medias dhe teknologjisë dhe është gjithashtu shefi i financave të një firme misterioze me zyra në Wuhan. 49-vjeçari, drejton dy SPAC, të njohura edhe si kompani të kontrollit të bardhë, që synojnë t’i bëjnë kompanitë private të dalin publike përmes bashkimeve dhe blerjeve.