Liverpooli theu një rekord të jashtëzakonshëm 128-vjeçar…

Gjiganti anglez, Liverpooli ka thyer edhe një rekord tjetër të madh në Angli, pas fitores së tyre me rikthim ndaj Luton Town të mërkurën mbrëma. Të mërkurën mbrëma, djemtë e Jurgen Klopp mirëpritën Lutonin në Anfield duke kërkuar të rrisin epërsinë e tyre në krye të Ligës Premier në katër pikë. Megjithatë, Liverpooli u shtang nga goli i Chiedozie Ogbene në minutën e 12-të, por në pjesën e dytë, Reds u ngritën shpejtë me golat e Virgil van Dijk, Cody Gakpo, Luis Diaz dhe Harvey Elliott duke vulosur një fitore 4-1.

Diaz u bë sulmuesi i pestë i Liverpoolit që arrin numrin dyshifror për gola këtë sezon, kur bëri rezultatin 3-1, duke thyer një rekord që qëndroi për 128 vjet. Sipas Michael Reid të Opta, Liverpooli është është ekipi i parë që arrin më herët gjatë sezonit të ketë pesë lojtarë me 10+ gola që nga sezoni 1895/96. “Luis Diaz është lojtari i pestë që shënon 10+ gola për Liverpool-in këtë sezon, pas Salah (19), Jota (14), Nunez (13) dhe Gakpo (11) – në ndeshjen e 39-të të Liverpoolit”. “Ky është rekordi më i hershëm i një klubi të nivelit të lartë që Liverpool ka pasur ndonjëherë 5 lojtarë të ndryshëm që arrijnë 10+ gola”. “Dy sezonet e vetme që Liverpooli kishte pesë lojtarë me 10+ gola më shpejt se kjo ishin 1893-94 (ndeshja e 32-të) dhe 1895-96 (24) – kur ata ishin në nivelin e dytë”, ka shkruar Reid në profilin e tij në mediat sociale. Liverpooli do të përqendrohet në këtë fundjavë kur do të përballet me Chelsean në finalen e Carabao Cup në Wembley të dielën. Ndërkohë, Manchester City dhe Arsenal kanë shansin të shkurtojnë epërsinë e Liverpoolit në krye të Ligës Premier nëse mposhtin përkatësisht Bournemouth dhe Neëcastle United.