Celebrities Showbiz Sport

Mjaftoi vetëm 1 gol në Kupën e Botës dhe Richarlison fiton 4 milion ndjekës në Instagram!

Ylli i Kupës së Botës 2022, Richarlison, fitoi katër milionë ndjekës në Instagram pas heroizmit të tij për Brazilin në ndeshjen hapëse. Nr. 9 kishte për detyrë të kryesonte linjën për Tite përpara rivalit të Londrës Gabriel Jesus dhe ai më shumë e shpërbleu besimin, duke shënuar dy herë pasi Brazili mundi me lehtësi Serbinë 2-0 në stadiumin Lusail Iconic.

Goli i parë i shënuar për sulmuesin e Tottenham Hotspur nuk ishte asgjë më shumë se një goditje normale e topit por i dyti ishte një përfundim absolutisht i shkëlqyer që tërhoqi vëmendjen globale. Kur një krosim nga krahu i majtë dukej se ishte pak mbrapa Richarlison, sulmuesi kontrolloi topin me këmbën e tij të majtë përpara se të rrotullohej në ajër për të takuar topin me të djathtën, duke e goditur pastër pas 6’8″ portieri i Serbisë Vanja Milinkovic-Savic, për të dyfishuar avantazhin e amerikano-jugorëve.

Goditja e tij konsiderohet gjerësisht si një nga pikat kryesore të turneut  dhe e vendos Richarlison në një qendër të vëmendjes që nuk e ka pasur kurrë më parë, si në fushë ashtu edhe jashtë saj. 25-vjeçari, i cili më parë ka luajtur për Watford dhe Everton dhe iu bashkua Tottenhamit në verë për një tarifë që vlerësohet të jetë rreth 60 milionë funte, tani ka 13.2 milionë ndjekës në Instagram pas ndeshjes së tij në Kupën e Botës.

Kjo është një rritje prej katër milionë. Turneu ndiqet nga miliarda njerëz çdo katër vjet, por ndoshta Richarlison ka parë nga afër se si Kupa e Botës mund ta transformojë jetën tuaj brenda natës – edhe nëse ai ishte një futbollist i njohur i Premier League para momentit të tij të magjisë, gjithsesi.