Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Gossip Love & Sex

Pa mbështetjen e këtyre grave këta të famshëm nuk do të ishin ata që janë sot!

Nënat, gratë, motrat, të gjitha luajnë një rol të rëndësishëm në jetën e burrave. Njerëzit më të suksesshëm si Elon Musk ose Steve Jobs nuk ishin të ndrojtur kur u shprehën mirënjohës për gratë e dashura në jetën e tyre sepse, pa to, gjithçka ndoshta do të ishte ndryshe.

Njiihuni me historinë e këtyre burrave të suksesshëm dhe kontributin që gratë kanë dhënë në jetën e tyre:

1. Elon Musk/Maye Musk

Maye Musk është nëna e një prej burrave më të suksesshëm të sotëm, Elon Musk. Ajo thotë se kur ai ishte 3-vjeç, ajo tashmë e dinte se ai ishte një gjeni. Shqetësimi i vetëm ishte nëse ai do të përdorte talentin e tij për të bërë disa gjëra të jashtëzakonshme:

Kështu që unë investova që në fillim.

Në moshën 31-vjeçe, Maye ishte një nënë e vetme me 3 fëmijë dhe përparësia e saj ishte t’u jepte atyre një mundësi për të pasur një të ardhme të mirë. Ajo hapi biznesin e saj dhe po punonte me kohë të plotë.

Mei thotë se ajo u mësoi fëmijëve të saj të ishin të pavarur, të mirë, të ndershëm, të vëmendshëm dhe të sjellshëm dhe të punonin shumë dhe të bënin gjëra të mira.

Ajo nuk i kontrolloi detyrat e shtëpisë sepse ishte përgjegjësia e tyre. Ajo kurrë nuk u tha atyre se çfarë të studionin:

Njerëzit shpesh më pyesin se si kam rritur fëmijë kaq të suksesshëm. E bëra duke i lënë të ndjekin interesat e tyre.

 Steve Jobs/Laurene Powell Jobs

Laurene Powell Jobs ishte gruaja e Steve Jobs derisa vdiq në vitin 2011. Ata u takuan në 1989 kur ai po mbante një leksion në shkollën e biznesit në Stanford dhe ata shkëmbyen numrat. Më vonë Jobs u shpreh në lidhje me takimin e tyre:

Unë isha në parking dhe mendova me vete, nëse kjo do të ishte nata ime e fundit në tokë, a do ta kaloja në një takim biznesi apo me këtë grua. Vrapova përtej parkingut, e pyeta nëse do të hante darkë me mua. Ajo tha po, ne kemi ecur në qytet dhe që prej asaj kohe kemi qenë së bashku.

Stili i jetës së Steve Jobs ndryshoi shumë pas lindjes së fëmijës së tij të parë. Ai ishte shumë serioz dhe vinte në shtëpi çdo mbrëmje. Ishte një lidhje e veçantë midis tij dhe Laurene. Jobs i shkroi asaj një letër dashurie që tregon se sa e rëndësishme ishte ajo për të:

Ne nuk dinim shumë për njëri-tjetrin 20 vjet më parë. U udhëzuam nga intuita jonë. Po binte borë kur u martuam në Ahwahnee. Vitet kaluan, fëmijët erdhën, kohë të mira, kohë të vështira, por kurrë kohë të keqe. Dashuria dhe respekti ynë kanë duruar.

4. Cristiano Ronaldo/Maria Dolores dos Santos Aveiro

Cristiano Ronaldo lindi në një familje të varfër. Nëna e tij Maria Dolores punonte si një kuzhiniere në një shkollë. Pavarësisht kohërave të vështira, ajo kurrë nuk qëndroi larg djalit të saj dhe ende e mbështet atë pa kushte kudo.

Maria ka luajtur një rol vendimtar në jetën e Ronaldos në arritjen e suksesit si një futbollist i famshëm. Kur Ronaldo ishte 14-vjeç, ajo e mbështeti vendimin e tij për të braktisur shkollën dhe të përqendrohej vetëm në futboll.

Maria besoi në të dhe tani ai është një nga lojtarët më të mirë në botë, dhe ajo është akoma dikush që mund të ndikojë në vendimet e tij në lidhje me karrierën e tij.

5. Arnold Schwarzenegger/Maria Shriver

Edhe pse Arnold Schwarzenegger dhe Maria Shriver janë të divorcuar, ata ende mbajnë një lidhje të mirë dhe festojnë ditëlindjet e tyre së bashku. Dhe kjo është e lehtë për t’u shpjeguar. Ata kaluan 25 vjet në një martesë dhe u bënë shok shpirti

Arnold e vlerëson atë për atë lumturinë dhe mbështetjen që i dha:

Ajo ka qenë e shkëlqyer.

Aktori tha pa asnjë hezitim se Maria ishte dashuria e jetës së tij dhe dha këshilla se si të ruhet një thesar i tillë:

Mos bëj gabime.

Leonardo DiCaprio/Irmelin Indenbirken

“Nëna ime është një mrekulli në këmbë”,-kështu flet Leonardo DiCaprio për nënën e tij, Irmelin Indenbirken. Aktori e vlerëson atë për karrierën e tij të suksesshme dhe u shpreh:

Unë nuk u rrita në një jetë privilegjuese. Unë jam rritur në një lagje shumë të egër në Los Anxhelos-in Lindor. Kjo grua më çonte 3 orë në ditë në një shkollë tjetër.

Irmelin ishte një nënë e vetme që kishte kohë të vështira. Ajo është vajza e një refugjati rus dhe emigroi në SHBA kur ishte pothuajse adoleshente.

Leonardo u shpreh përsëri:

Kur shoh një foto të saj më sjell lot në sy, duke ditur se çfarë ka kaluar në jetë.

Jeff Bezos/Jacklyn Bezos

Jeff Bezos është themeluesi i “Amazon” dhe një nga njerëzit më të pasur në botë. Dhe e gjithë kjo nuk do të kishte ndodhur nëse nëna e tij Jacklyn Bezos nuk do të ishte një grua kaq e fortë:

Nëna ime, Jackie, më lindi kur ishte një nxënëse 17-vjeçare e shkollës së mesme në Albuquerque, New Mexico. Të qenit shtatzënë në shkollën e mesme nuk ishte aq normale në Albuquerque në 1964. Ishte e vështirë për të.

Jacklyn thotë se ajo ishte një daktilografiste e tmerrshme dhe nuk dinte të lexonte stenografinë e saj. Por dikush më në fund e punësoi atë dhe ajo fitoi një punë që paguante 190 dollarë në muaj. Përkundër gjithë kësaj vuajtjeje, ajo rriti një djalë të mrekullueshëm, i cili tani mund të kujdeset për të si një mbretëreshë.

Rikujtojmë, se të famshmit shpesh shfaqen në tapetin e kuq me partnerët e zemrës, por disa prej tyre kanë preferuar që në vend të partnerëve të jenë të shoqëruar nga nënat e tyre dhe në këtë mënyrë të mburren me krenari përpara të gjithëve për to.