Health & Beauty Lifestyle

Si ta rifreskoni grimin për vjeshtën, sipas ekspertes së make-up të Margot Robbie!

E njohur për punën e saj me njerëzit e famshëm të tapetit të kuq, duke përfshirë yllin e filmit “Barbie”, Margot Robbie, profesionistja e grimit PATI DUBROFF ndan sekretet për një pamje më të ndritshme dhe më moderne të grimit për sezonin në vijim – nga teknika e sigurt e lyerjes së fytyrës deri tek zotërimi i pamjes që funksionon për ju.

1. Përgatitja e lëkurës mbretëron

“Kur bëhet fjalë për përgatitjen e lëkurës, akulli është i preferuari im”, thotë Dubroff. “Është e vetmja gjë në të cilën pothuajse të gjithë kanë akses, kështu që është e lehtë. Nëse jam duke bërë punë në hotele, kërkoj që të dërgohet një kovë akulli në dhomën ku po bëjmë grimin dhe flokët. Dhe, personalisht, nëse kam nevojë që fytyra ime të duket menjëherë e ‘rrëmbyer’, unë kam mjete fytyre me bazë metali që futen në një filxhan akulli – ose që rrinë në frigorifer në shtëpi – që janë gati për t’u përdorur.” Edhe më e thjeshtë, Dubroff mbron përdorimin e dy lugëve metalike pasi i lë në akull për disa minuta. Thjesht lëmoni pjesën e pasme të lugëve mbi lëkurë me një lëvizje lart dhe jashtë. “Është e mahnitshme se çfarë mund të bëjnë metali dhe akulli për ta bërë menjëherë lëkurën të duket më e fortë, më e ndritshme dhe më e gjallë.”

2. Lëkura me shkëlqim është gjithmonë në modë…

…por, për vjeshtën e 2023, shkoni për një paraqitje më kadife, thotë Dubroff. “Ndërsa kalojmë në sezonin e ardhshëm, ajri është më i thatë, dhe lëkura gjithashtu do të duket pak më e thatë, kështu që ky lloj përfundimi po funksionon në një mënyrë të shëndetshme.” Për të marrë pamjen e kërkuar, zgjidhni një fondatinë paksa mat ose, nëse ju pëlqen një teksturë më e lehtë, mund të përdorni akoma nuancat e lëkurës së verës – gjëja kryesore është se si t’i aplikoni ato. “Përdorni një furçë për të marrë këtë përfundim prej kadifeje, duke qenë të sigurtë se do të përzieni plotësisht ngjyrën,” thotë Dubroff. Sfungjerët janë po aq thelbësorë. “Ato janë të mrekullueshëm për të hequr shkëlqimin në zonat ku ju nuk e dëshironi atë, si për shembull në zonën tuaj T. Thjesht shtypni shkëlqimin me një sfungjer, në vend që ta mbushni me pudër, për ta mbajtur lëkurën të duket e freskët dhe natyrale, jo e pluhurosur.” Megjithatë, ka ende vend për pudër, thekson ajo. “Përdoreni atë në mënyrë strategjike – duke shtuar pluhur vetëm kur shkëlqimi është shumë.”

3. Rishikoni shkëlqimin

Ndërsa pamja e sezonit të ri është më shumë mat se sa shkëlqim, Dubroff thekson se duhet të ketë ende shkëlqim me pamje natyrale. Për të marrë këtë efekt, ajo sugjeron përdorimin e një highlighter të lëngshëm, në një nuancë të ftohtë, të përzier në majë të fondatinës në pikat e larta të fytyrës, si mollëzat, urën e hundës dhe mjekrën. “Më pëlqen të përdor pikat e lehta Rosy Le Blanc të Chanel-it, pasi ato i shtojnë një shkëlqim të ftohtë, me ngjyrë rozë çdo ngjyre lëkure.”

4. Shtoni ngjyrat elektrike

Ndonëse eyeliner-i ekstrem është dekreti i sezonit të ri – nga bishtat e gjata të penelit deri te detajet e cepit të brendshëm dhe të jashtëm dhe asisteri i gjallë në glam-grunge – Dubroff sugjeron ta ktheni aplikimin tuaj të eyeliner-it në bazë për lehtësi. “Unë u them klientëve të mi që të përqëndrohen në llojin e modelit me të cilin ndihen rehat dhe të jenë vërtet të mirë në të, në mënyrë që të mund ta heqin atë kur është e nevojshme. Pse të mos merresh me gjënë që funksionon për ty dhe në të cilën je e mirë tashmë?” Nëse dëshironi të mbështeteni në tendencat e veshjeve të sezonit, merrni parasysh përfshirjen e një ngjyre të gjallë. “Përdorni një laps sysh me ngjyrë elektrike që është sa më i ndritshëm, i aplikuar përgjatë vijës së qerpikëve, vetëm në mes të vijës së qerpikëve tuaj”, thotë Dubroff. “Mbajeni si një pikë ngjyre për të bërë një deklaratë në momente të caktuara dhe jo kudo menjëherë. Më pas, merrni një eyeliner blu të errët ose të zezë përgjatë pjesës së jashtme dhe të brendshme të vijës së qerpikëve, duke e mbajtur mesin të shndritshëm dhe përziejini ato me njëra-tjetrën. Mund të shtoni ndriçim në qendër për t’i dhënë asaj pamje edhe më të ndezur, dhe më të errët në qoshe për të bazuar pamjen dhe për të përcaktuar formën. Askush nuk do të afrohet mjaftueshëm për të parë nëse është absolutisht i përsosur, kështu që lërini qoshet e jashtme të jenë pak të njollosura.

5. Rimendoni rutinën e vetullave tuaja

“Shpenzoni më pak kohë për vetullat sezonin e ardhshëm”, thotë Dubroff. “Të gjithë jemi lodhur duke shpenzuar kaq shumë kohë për t’i bërë vetullat tona të duken perfekte. Nuk dua që vetullat e mia apo të klientit tim të duken të rralla, por as nuk dua të kaloj gjithë kohën e botës me to.” Ja ku produktet e duhura mund të ndihmojnë për të hequr disa minuta nga rutina e vetullave tuaja. Serumet më të rinj të qerpikëve dhe vetullave janë plot me përbërës ushqyes dhe stimulues të rritjes për të ndihmuar harqet tuaja të rriten më të plota, ndërsa xhelët e ngjyrosur të vetullave do t’i shtojnë menjëherë thellësinë harqeve të rralla dhe do t’i mbajnë ato gjithashtu në vend.

6. Përdorni dy nuanca të blush-it

Blush-i është një mënyrë e thjeshtë për të krijuar ngrohtësi me pamje natyrale në lëkurë, pavarësisht nga stina. “Më pëlqen shumë kombinimi i dy blush-eve kremoze në nuanca të ngjashme”, thotë Dubroff. “Përdorni një nuancë më të ngrohtë për të skalitur poshtë mollëzave së pari, më pas përdorni një ngjyrë më të ndritshme – si një koral me nuancë të ftohtë ose rozë – sipër mollëzave të faqeve.” Përziejini mirë këto dy nuanca me një furçë, duke u siguruar që skajet ndërmjet tyre të jenë të shpërndara të gjitha. “Duke përdorur tonin më të ngrohtë, ju do të krijoni më shumë një efekt të skalitur në faqe.”

7. Përzieni lapsin e buzëve dhe balsam

“Gjithçka që dua me të vërtetë të vendos është një balsam buzësh me ngjyrë shumë të mirë – më pëlqen Chanel Rouge Coco Baume – me një laps buzësh. Përdorimi i një lapsi buzësh është një mënyrë e shkëlqyer për të ndryshuar hijen e një balsami të lyer; mund ta çoni në një nuancë ose në një tjetër, në varësi të ngjyrës së veshjes së buzëve nën balsam. Për një pamje të përditshme, gjatë gjithë ditës, nga dita në natë, kjo ndihet shumë e freskët për vjeshtën, pasi është shumë e bukur.”

8. Theksoni një tipar

Cilado qoftë look-u i grimit që do të kërkoni, Dubroff këshillon të fokusoheni në një element kryesor të grimit për ta mbajtur atë modern. “Hidhni një pjesë të grimit dhe bëjeni vërtet të përsosur”, thotë Dubroff. “Pra, lyeni buzët e kuqe me teksturë më të bukur Chanel dhe më pas hiqni të gjitha tiparet tuaja të tjera – për shembull, duke mos vendosur fondantinë dhe duke i mbajtur vetullat më të thjeshta dhe qerpikët tuaj me të vërtetë jo të theksuar. Nëse përqendroheni te linja dhe qerpikët, bëni një balsam buzësh të lyer në ngjyrën tuaj të buzëve, që duket vërtet seksi – thjesht hiqni çdo gjë tjetër.