Celebrities Music

Cilat janë 25 shtetet që kanë kaluar në natën finale të “Eurovision Song Contest 2022”?

Ditën e nesërme në datë 14 maj pritet me padurim që të mbahet edhe finalja e madhe e Eurovision Song Contest 2022. Pas mbrëmjes së parë me datë 10 maj dhe natës së dytë me 12 më në fund ka ardhur edhe data e rëndësishme e mbajtjes së finales së madhe. Këtë vit në finale kanë shkuar gjithësej 25 vende.

Vendi jonë këtë vit u përfaqësua nga artistja e njohur Ronela Hajati e cila gjithashtu hapi edhe natën e parë të gjysmëfinales. Me energjinë e saj, potencën vokale dhe ritmet e këngës ‘Sekret’, këngëtarja Ronela Hajati ndezi skenën, por kjo nuk ishte e mjaftueshme që ajo të merrte votat e publikut për të shkuar në finale. Duartrokitjet e publikut në sallë ishin të shumta, megjithatë ato nuk ndikuan për të shtuar votat për këngën shqiptare.

Por ja lista e plotë e 25 vendeve që arritën të kalonin në natën finale të Eurovision Song Contest 2022.

1. Republika Çeke

We Are Domi – Lights Off

2. Rumani

WRS – Llamame

3. Portugalia

MARO – Saudade, Saudade

4. Finlanda

The Rasmus – Jezebel

5. Zvicra

Marius Bear – Boys Do Cry

6. Franca

Alvan & Ahez – Fulenn

7. Norvegjia

Subwoolfer – Give That Wolf A Banana

8. Armenia

Rosa Linn – Snap

9. Italia

Mahmood & Blanco – Brividi

10. Spanja

Chanel – SloMo

11. Holanda

S10 – De Diepte

12. Ukraina

Kalush Orchestra – Stefania

13. Gjermania

Malik Harris – Rockstars

14. Lituania

Monika Liu – Sentimentai

15. Azerbajxhani

Nadir Rustamli – Fade To Black

16. Belgjika

Jeremie Makiese – Miss You

17. Greqia

Amanda Tenfjord – Die Together

18. Islanda

Systur – Með Hækkandi Sol

19. Moldavia

Zdob şi Zdub & Advahov Brothers – Trenulețul

20. Suedia

Cornelia Jakobs – Hold Me Closer

21. Australia

Sheldon Riley – Not The Same

22.Mbretëria e Bashkuar

Sam Ryder – SPACE MAN

23. Polonia

Ochman – River

24. Serbia

Konstrakta – In Corpore Sano

25. Estonia

Stefan – Hope