Fashion

Epokë e re…/Në veshjet e meshkujve rikthehen dantellat dhe jo vetëm!

Në premierën e The Whale në Festivalin e Filmit të Venecias verën e kaluar, dramaturgu amerikan Jeremy O Harris u dallua në mesin e miqve të tij të ftuar për shkak të veshjes. Një këmishë, kostum pastel dhe çantë Gucci. Ndihej i qetë dhe në thelb romantik. Veshja romantike ka një histori të gjatë në veshjet e meshkujve. Ai e ka marrë emrin nga lëvizja artistike e fundit të shekullit të 18-të dhe fillimit të shekullit të 19-të, kur këmisha me mëngë të fryra, këmisha me nyje të holla dhe dantella të dendura.

Më shumë se një shekull më vonë, ato referenca u shkrinë me androgjininë dhe teatralitetin e glam rock-ut të viteve 1970 dhe lindën të vetëquajturit romantikët e rinj të viteve 1980. Me grimin e tyre, volumin e flokëve, bluzat e gjera dhe shtresat e shalleve dhe karficave, ata sfiduan normat gjinore.

Këto ditë, falë një qasjeje më të rrjedhshme ndaj maskulinitetit, stili romantik është rikthyer, ndonëse me një ndjenjë më të butë dhe Harris nuk është i vetmi i përkushtuar. Shikoni aktorin Omari Douglas ose muzikantin Troye Sivan, me dashurinë e tij për dantella dhe aksesorë. Ose aktori Laurie Kynaston, i cili shfaqet me bluza saten.

Në industritë kreative, do të gjeni ilustruesin Alfred Bramsen, i cili favorizon fundet dhe bluzat me grep; stilisti Max Hurd, i cili i pëlqen bluzat me printe dhe regjisori Akinola Davies, i cili përzien kostume të guximshme me këmisha të zhveshur dhe perla. Nuk mund të flasim për këtë ringjallje romantike pa përmendur këngëtarin Harry Styles. Terry Newman, autorja e Harry Styles And The Clothes He Wears, thotë se ai frymëzohet nga paraardhësit e tij. “Interpretimi i tij i imazheve klasike është i freskët, por gjithashtu funksionon si një homazh për disa prej yjeve më të famshëm në botë,” thotë ajo.

Sigurisht, Styles dhe romantikët e tjerë nuk do të kishin asgjë për të veshur nëse markat e modës nuk do ta përqafonin këtë pamje. Gucci, nën drejtimin e Alessandro Michele, dominoi këtë hapësirë dhe është ndoshta ndikimi i tij që ka formësuar këtë epokë të re romantike. Në vitin 2015, stilisti me koleksionin e tij të parë, përfshinte bluza me dekolte. Gjatë shtatë viteve të ardhshme, me Styles si muzën e tij, ai prezantoi lule, fustanella dhe dantella në koleksionet e tij të veshjeve për meshkuj.

Manteli dhe sateni dominuan shfaqjen pranverore në SAINT LAURENT, ndërsa Dries Van Noten përqafoi fustanet dhe korset. BODE, ndërkohë, adhurohet nga Styles dhe të tjerët për krijimtarinë e tij romantike, e mbushur me zbukurime fjongo, dantella dhe qëndisje. Iain R Webb, profesor i modës në Kingston School of Art, thotë se: “Rendi i ditës kishte të bënte me eksperimentimin dhe shtyrjen e kufijve të stileve të perceptuara mashkullore dhe femërore të veshjes dhe ripërcaktimin e bukurisë,”.  Dhe ndërsa ai thotë se në vitin 2023 shumica e eksperimenteve përqendrohen rreth kostumit, ai është i kënaqur të shohë se status quo-ja ende po sfidohet dhe shtyllat e stilit po ndryshojnë. “Ka paralele të dukshme midis asaj kohe dhe tani, veçanërisht politikisht dhe ekonomikisht.