Neymar Jr. thyen rekordin e të gjitha kohërave të Pelé për Brazilin!

Neymar Jr. shënoi dy gola në fitoren 5-1 të Brazilit ndaj Bolivisë të premten për të kaluar të madhin Pelé si golashënuesi më i mirë mashkull i të gjitha kohërave në vend. 31-vjeçari humbi një penallti në pjesën e parë të ndeshjes kualifikuese të Kupës së Botës, por u përgjigj me dy gola – në minutat e 61-të dhe të 93-të – për të çuar numrin e golave të tij ndërkombëtare në 79.

Neymar, i cili ka përfaqësuar Brazilin 125 herë, tha për Reuters:

Nuk e kam imagjinuar kurrë të arrij këtë rekord. Dua të them se nuk jam lojtar më i mirë se Pelé. Gjithmonë kam dashur të bëj historinë time, të shkruaj emrin tim në historinë e futbollit brazilian dhe të kombëtares. Dhe sot e bëra këtë.

Pelé konsiderohet gjerësisht si një nga më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave të sportit, duke shënuar 77 gola për Brazilin dhe është lojtari i vetëm që ka fituar tre Kupa Botërore. Ai vdiq në dhjetor, në moshën 82-vjeçare. Neymar së fundmi iu bashkua klubit të Ligës Pro Saudite Al-Hilal nga kampioni francez i Ligue 1, Paris Saint-German. Ai u bë futbollisti më i shtrenjtë në botë kur iu bashkua klubit parizian nga Barcelona në vitin 2017.