Art & Kulturë Celebrities Design Fashion Film & Tv Health & Beauty Showbiz

Veshjet e Chiara Ferragni në finalen e Sanremos dhe mesazhet e forta që përcollën për fuqinë e gruas!

Pas bujës në mbrëmjen e parë të Festivalit të Sanremos, Chiara Ferragni u rikthye në skenën e Ariston si bashkë-prezantuese e finales së eventit. Gjatë mbrëmjes së parë, influencerja na kishte marrë me vete në një histori përmes 4 fustaneve të dizajnuara nga Drejtoresha Kreative e Dior, Maria Grazia Chiuri, në bashkëpunim me vetë Chiara-n. Ferragni kishte dashur të vishte 4 fustane që nuk ishin thjesht të bukur apo efektiv, por që përcillnin mesazhe të tilla si pretendimi i lirisë, vetëvendosja mbi trupin, zgjedhjet e dikujt, refuzimi i stereotipeve dhe komentet e gjykimet e të tjerëve.

Megjithatë, për finalen, Chiara vendosi të vishte krijimet e Schiaparelli, një maison që mban emrin e artistes dhe intelektuales surrealiste Elsa Schiaparelli dhe që që nga viti 2019 është nën drejtimin e Daniel Roseberry.

Fustani i parë i finales së Sanremo 2023

Për daljen e parë, Chiara zgjodhi një “fustan skulpturë” të përbërë nga një bust i formuar në trupin e saj të metalizuar ngjyrë të artë dhe një fustan blu mëndafshi.

Edhe këtë herë vetë Chiara ka dashur të tregojë në profilin e saj në Instagram kuptimin e fustanit të dizajnuar me Roseberry, këtë herë të fokusuar në temën e mëmësisë dhe luftën femërore kundër ndjenjës së fajit për dëshirën për të pajtuar gjithçka.

 

Fortësia e armaturës prej ari të gdhendur në gjoksin e Chiarës përfaqëson një forcë që nuk ka nevojë të imitojë atë mashkullore për t’u konsideruar në të njëjtin nivel. Ndërsa manteli prej sateni është i lyer me ngjyrë blu sepse ka qenë gjithmonë ngjyra e lidhur me shenjtërinë e amësia përfaqësohet këtu si një stereotip i gruas që ushqen një fëmijë të artë. 

Fustani i dytë i finales së Sanremo 2023

Si fustan të dytë, Chiara zgjodhi një fustan të frymëzuar nga një vepër e artistit Yves Klein dhe që frymëzoi koleksionin pranverë-verë 2023 të Schiaparelli: një gjurmë floriri e trupit të një gruaje të stampuar në blunë e fustanit shumë të thjeshtë. Referenca është për veprën e artistit francez “në të cilin trupat e grave u çliruan nga palëvizshmëria e manekineve dhe u thirrën që të ngulitnin në mënyrë autonome format e tyre në telajo të mëdha të bardha për t’u pikturuar në blu.  Mesazhi kësaj radhe është:

Çlironi trupin dhe bëni me të çfarë të doni, sepse trupi i femrës është kryevepra më e madhe e krijimit.

Fustani i tretë i finales së Sanremo 2023

Rreth orës 11.30 në mes të garës, është koha për ndërrimin e tretë të veshjes së Chiarës: ja ku ajo po zbret nga shkallët e Ariston me një fustan sensual të zi prej kadifeje me një dekolte të thellë që nxjerr në pah një gjerdan shumë të veçantë.

Xhevahiri në fakt përfaqëson një mitër të përshkruar përmes disa seksioneve anatomike femërore. Kësaj here referenca është tek aktivizmi për të drejtat riprodhuese të cilat, siç thotë Chiara në postimin e saj, janë gjithmonë të drejta të njeriut.

Sepse aksesi në abortin e sigurt dhe riprodhimin e asistuar është një çështje e të drejtave të njeriut nga e cila ne nuk duhet të heqim dorë. Sepse çdo qenie njerëzore, burrë apo grua, duhet t’i mundësohet të marrë lirisht vendime për trupin e vet. Le të mos lejojmë betejat e fituara nga nënat të luftohen edhe nga vajzat tona.

Veshja e katërt e finales së Sanremos 2023

Për finalen e madhe të mbrëmjes Chiara zgjedh një look të fundit, shumë ndryshe nga ajo që kishte veshur më parë: një xhaketë të shkurtër me supe të zeza prej kadifeje, e veshur mbi një korse të bardhë saten të qëndisur me një motiv perla dhe lurex dhe një palë pantallona me bel të ulët, gjithmonë në kadife të zezë.

Një vështrim “burrëror” që përfaqëson, siç thotë Chiara në postimin e saj, idenë, e rrënjosur në shumë gra, për t’u marrë seriozisht në botën e punës dhe më gjerë, për të pasur qëndrime mashkullore dhe për t’u veshur si burra. Për më tepër, busti që ajo vesh është zbukuruar me një qëndisje që gjurmon, në një lojë perlash dhe lurex, barkun, “një karikaturë e stereotipit seksist për të treguar muskujt për të ushtruar forcën dhe fuqinë”. Në fund të këtij rrugëtimi sipërmarrësja përmes veshjeve e cila foli për të drejtat e grave dhe vetëvendosjen u shpreh:

Mos hiqni dorë nga feminiliteti juaj sepse dikush e konsideron dobësi sepse aty gjendet forca e femrës. 

Një rrugë që Ferragni udhëhoqi gjithashtu për finalen e Sanremo 2023 duke përdorur modën si një mesazh vizual të menjëhershëm dhe efektiv për të komunikuar me audiencën e eventit por edhe të të gjithë botës.