Sot Nuk Është e Hënë
“Harta dhe territori”, një roman aspak i zakontë mbi njohjen e vetes dhe botës që na rrethon!

“Harta dhe territori” është një libër për rravgitjen krijuese, për dëshpërimin e njohjes së vetvetes…

“Tregimtari i madh”, vepra nga Arben Dedja që mbledh së bashku tregime që të çojnë drejt realitetit… ose ëndrrave!

Pas 4 veprash ku është vlerësuar edhe me çmim nga panairi i librit, shkrimtari Arben…

Mes dashurisë, mëkatit dhe virtytit/”Porta e ngushtë” hedh një vështrim në historitë e pamundura deri në shtypjen e ndjenjave të bukura thellë brenda vetes!

Duke përdorur një shumësi stilesh – rrëfim në vetën e parë, letërkëmbim, ditarit – romani…

Të të pengohen dhe kënaqësitë më të thjeshta, “Jetë Burgu” i Fatos Lubonjës kthen vështrimin në skëterrën e burgjeve politike komuniste!

“Jetë burgu” i Fatos Lubonjës tregon jetën e përditshme të të burgosurve politikë në kampin…

“Bankieri Anarkist”, romani i një jete, gabimeve dhe dyshimeve të saj, deri në përfundimin ngadhënjyes!

Tregimi i shkurtër me titullin sfidues të logjikës së shëndoshë “Bankieri Anarkist” u botua për…

“Stinë pandemie” nga Fatos Kongoli/Një skaner i realitetit të sotëm shqiptar, ku ‘fshikullohet’ gjithçka e shëmtuar!

Një libër i veçantë i Fatos Kongolit, origjinal, i shkruar në atmosferën e absurdit të…

“Era meglio il libro” nga Valerio Lundini/Shënime të marra në mënyrë të rastësishme, që do të ngrenë pyetje që nuk do dini t’i përgjigjeni!

Një vështrim surreal dhe i parezistueshëm ndaj bashkëkohësisë nga një prej zërave më origjinalë të…

Aty ku pyetja ‘po sikur’ gjen përgjigje!/”Biblioteka futuriste”, një ‘derë’ drejt pritshmërive…

Ky libër i Arben Dedjes, që rreket gjithmonë të mos bëhet i mërzitshëm, i referohet…

“Dritë e zbehtë mbi kodra”/Ashtu si me plagët e trupit, edhe me gjërat më tronditëse mund të arrish të krijosh një lloj intimiteti!

“Dritë e zbehtë mbi kodra” është një rrëfim mallëngjyes mbi luftën, vetveten, kujtimet dhe ndjesitë…

“Sikur të isha djalë” do t’ju bëjë të kuptoni se sa pak kanë ndryshuar kohët fatkeqësisht…

Dija, një vajzë pa nënë e pas martesës së babait, thuajse edhe pa të, e…

“Dashnisë së nji nate”… ose dy! Mes luftës, lirisë, paqes – dhe erotizmit!

Donika Dabishevci është autore e familjarizuar me teoritë letrare dhe format poetike, dhe do ta…

“Rënia e së ardhmes: Arti, korrupsioni dhe fundi i tranzicionit shqiptar”, si shihet nga autorët e huaj vendi ynë!

Në këtë libër, Vincent W.J. Van Gerven Oei merr në shqyrtim ndërthurjen mes artit dhe…

“Antologji e poetëve të harruar”, autorët e fshirë nga letërsia vijnë në vëmendje në një libër me vlera të rëndësishme!

Vitet ’30 e ’40 përbëjnë në tërësi një periudhë të ndritur për ne shqiptaret, një…

“Udhëtim në trojet shqiptare”, vepra e Karl May që u bë pikënisja e shumë autorëve të tjerë për të njohur më shumë shqiptarët e Shqipërinë!

Romani “Udhëtim në trojet shqiptare” është libri i parë prej trashëgimisë së begatë letrare të…

“Magjiologjia”, një guidë e thjeshtë për të mësuar artin misterioz të magjisë!

Nëse jeni të etur të mësoni artin misterioz të magjisë, do të jetë Merlini, dora…

Vepra “Krokodili” e Fjodor Dostojevskit dhe pasojat sociale në shoqërinë e botës së sotme!

Me historinë e gjatë dhe të ndërlikuar të Rusisë në lidhje me konfliktin shoqëror, triumfin…

“Në jug të kufirit, në perëndim të diellit”/ Deri ku do të sakrifikonit për disa grimca dashurie?!

Një reflektim brilant për miqësinë në kohën e fëmijërisë dhe një rikthim i miqësisë në…

“Kohë Astrale”/ Në pritje të fundit të paevitueshëm, si të ndryshosh një realitet që duket se nuk ka shpëtim!

Çdo javë Koloreto Cukali sjell një pasqyrë mjaft të detajuar nga një libër i përzgjedhur. Këtë here…

“Misteri i Mjellmës”, një përshkrim sa real aq edhe virtual i mungesës së drejtësisë!

Shkrimtari i njohur Fatos Kongoli vjen me një roman të ri për të pasionuarit pas…

“Kërkohet një burrë impotent” (ose jo)… Një libër që i jep fund çdo pikëpyetje mbi marrëdhëniet romantike!

I fuqishëm, si një dozë me Viagra dhe gazmor, si jeta dashurore e çdo femre…

“Pasion i thjeshtë”, një histori e shkurtër mbi dashurinë e ndaluar dhe obsesionin që do t’ju mbajë frymën pezull!

“Sot Nuk Është e Hënë” solli vëmendjen këtë herë në një libër të Annie Ernaux,…

Gjithçka që Koloreto ka trajtuar në këtë sezon të “Sot Nuk Është e Hënë”!

Një nga personalitetet më të respektuar të radios rikthehet pas shumë vitesh për herë të…

“Në kërkim të kuptimit”, ku dhe si mund ta gjejmë qëllimin tonë në jetë…

Libri “Në kërkim të kuptimit në jetë“, shkruar nga Viktor E. Frankl, është një nga…

“Vdekja e Enver Hoxhës”, shumë romane në një vepër që vjen me një thirrje për të reflektuar!

Nëse nisemi nga titulli i kësaj vepre, mund të mendojmë se autori Pëllumb Kulla e…

“Kohë e dorës së dytë” nga Svetlana Alexievich, një histori emocionesh reale!

Kur Akademia Suedeze i dha Svetlana Alexievich çmimin Nobel, ajo e citoi atë për shpikjen…

“Të bëhesh vetvetja”, shprehja më e mirë e asaj që Jacques Attali përpiqet t’i mësojë të tjerëve!

Çdo javë Koloreto Cukali sjell një pasqyrë mjaft të detajuar nga një libër i përzgjedhur….

“Kur qau Niçja”, një histori e pabesueshme e forcës dhe miqësisë së vërtetë!

“Kur qau Niçja”, është një vepër e famshme e Irvin D. Yalom, ndër më të…

Atëherë kur askush nuk beson në të vërtetën, kujt mund t’i besosh?!

“Kaloje plugun mbi kockat e të vdekurve” është një ndër veprat më të njohura të…

“Mëngjeset në Kafe Rostand”, sjellja në jetë e kujtimeve të Ismail Kadare!

Në këtë libër shkrimtari i shquar Ismail Kadare ka reflektuar rreth kafenesë së tij të…

Shqipëria e Reginald Wyon, një anglez mes shqiptarëve të veriut!

Reginald Wyon, udhëtari i njohur  anglez i shkroi disa rreshta kushtuar shqiptarëve rreth 1 shekull…

“Aleph”, një univers i pafund dhe i pakohë që vjen në veprën e Jorge Luis Borges!

“Aleph”, është një tregim i shkurtër i shkrimtarit dhe poetit argjentinas Jorge Luis Borges. Botuar…

“Inkuizicione të tjera” nga autori Jorge Luis Borges, një botim esesh që ju emocionon për të lexuar!

Ky libër i mrekullueshëm i një prej shkrimtarëve të mëdhenj të kohës sonë përfshin ese…

“Gjergj Kastrioti Skënderbeu – Kryqtari i Fundit”, dritë mbi historinë e vërtetë të Skënderbeut!

“Sot Nuk Është e Hënë”, një emisionet më të ndjekura në Top Albania Radio, ka…

“Transkript nga krevati tjetër” që solli rikthimin e Ervin Hatibit, vjen në vëmendjen e “SNËH”!

“Transkript nga krevati tjetër” është vëllimi me poezi i Ervin Hatibit, i parë si një…

“Fajin ma ka gjuha”, një cikël tregimesh mbi dashurinë dhe jetën!

Një tjetër libër i përzgjedhur nga Koloreto për episodin e rradhës të “Sot Nuk Është…

“Karantinë për një”, një rrëfim personal kushtuar dhimbjes që la pandemia e COVID-19!

Në këtë episod të “Sot Nuk Është e Hënë”, Koloreto na njohu me një tjetër…

“Lufta nuk ka fytyrë gruaje”… Një libër me vlerë, dje dhe sot!

Gruaja ka lindur jo vetëm për të rritur fëmijë dhe mbajtur familjen me dashuri dhe…

“Rrjedha e dashurisë”, një roman dashurie aspak klishe që mund të ndryshojë këndvështrimin për jetën!

“Rrjedha e dashurisë” nga autori Alain De Botton, është një gërshetim i romanit me udhërrëfyesin…

“Vit pas viti” nga Viktor Gjika, nga kujtimet e autorit e deri tek ‘risjellja’ e tyre në jetë!

Tashmë të gjithë njihemi me një nga rubrikat e emisionit “Sot Nuk Është e Hënë”,…