Design

Guida e dhuratës perfekte/Tetë mënyra për të bërë shtëpinë e miqve apo të afërmve tuaj më elegante!

Po kërkoni të blini një dhuratë mbresëlënëse për një mik, koleg ose (më keq) vjehrrit me shije për gjërat më të bukura, por veshjet ose parfumet ju duken paksa… personale? Na lejoni t’ju njohim me guidën e dhuratave të pajisjeve shtëpiake të MR PORTER. Nga suvnirët prej qelqi deri te printimet e kufizuara, janë një mori thesaresh, të cilat me siguri do t’i kënaqin njerëzit pa pasur nevojë të dini përmasat e tyre ose nëse partneri i tyre i preferon ato apo jo. Për të zbuluar të preferuarat tona dhe për të mbledhur pak frymëzim për listën tuaj të dhuratave, thjesht lexoni më poshtë.

1. Batanija me lara-lara RRL

Çdo shtëpi e apasionuar pas dizajnit – kushdo që jeton në hemisferën veriore – do ta vlerësojë batanijen e rehatshme të RRL për të kaluar ngrohtë këtë dimër. Është gjithashtu një mjeshtëri mjaft mbresëlënëse, me një strukturë lara-lara që mban firmën e Ralph Lauren.

2. Shtrati i qenit Pendleton

Një dhuratë për shoqëruesin e tyre me katër këmbë sigurisht që do të kënaqë çdo pronar qeni, dhe në krye të listës sonë është shtrati i qenve të Pendleton. Pse? Epo, është bërë nga material leshi që është kaq jashtëzakonisht i butë dhe tërheqës, saqë do të tundoheshim të zhytemi vetë në të.

3. Seti skulpturor i kripës dhe piperit Conran Shop

Dyqani legjendar Conran në Marylebone të Londrës është meka për tipat e dizajnit. Ky grup skulpturor për kripë dhe piper, i bërë nga druri i arrës, na tregon saktësisht pse. Nëse ndiheni tepër bujarë, mund të shihni edhe tavolinën e prerjes që kombinohet me setin, e cila funksionon si një pjatë e denjë për servirje për një darkë.

4. Kompleti i tavëllit të udhëtimit Alexandra Llewellyn

Nëse personi të cilit do i bëni dhuratën është dikush që udhëton shpesh, atëherë pse të mos merrni parasysh një set tavëll portativ? Ne jemi adhurues të Alexandra Llewellyn’s për disa arsye: është pakësuar në një madhësi kompakte udhëtimi që mund të rrëshqasë lehtësisht në një çantë dore, dhe është e printuar me një vend të mrekullive dimërore të dizajnuar me porosi për pikë shtesë sezonale.

5. Printimi i Sonic Editions Blondie

Keni të bëni me një snob muzikor? Nëse ata janë fansa të mëdhenj të Blondie, atëherë ky botim i kufizuar Sonic Editions 16 x 20 in print, që paraqet një imazh të Debbie Harry të vitit 1978, të shkrepur nga fotografi Martyn Goddard, do të lërë përshtypje. Ai madje vjen i montuar i gatshëm në një kornizë druri të punuar me dorë për ta bërë jetën pak më të lehtë – në një mënyrë ose në një tjetër.

6. Vazo e pikturuar VENINI

Guruja e qelqeve artizanale VENINI ka bashkëpunuar me një përzgjedhje mbresëlënëse artistësh, arkitektësh dhe stilistësh bashkëkohorë për t’i dhënë jetë vazove të saj shumëngjyrëshe. Ky krijim i veçantë i lyer me dorë dhe i pikturuar me dorë vjen falë bashkëpunimit të markës me arkitektin Tobias Scarpa dhe do të krijojë një pamje të mrekullueshme.

7. Seti i shahut Skyline Chess NYC

Bëjini netët tuaja të lojës pak më të sofistikuara me një set shahu elegant. Ky nga Skyline Chess përmban copa akrilike që jo vetëm janë modeluar sipas horizontit të qytetit të Nju Jorkut – duke shfaqur Empire State Building, Guggenheim dhe më shumë – por gjithashtu janë të pajisura me bazamente të zgjuara të ndjera për të mbrojtur dërrasën e duhur prej druri nga gërvishtjet.

8. Gotat me bazament të lartë Tom Dixon

Sezoni i festave është, mbi të gjitha, një kohë për të ngrënë dhe pirë me më të afërmit dhe më të dashurit tuaj. Dhe asgjë nuk i flet rastit ashtu si gotat e Tom Dixon-it me bazament të lartë. Po aq të bukur sa edhe funksionalë, ato janë të detajuara nga stilistët me bazë në Londër dhe të dizajnuara duke pasur parasysh njohësit e koktejeve dhe uiskit.