Travel
Ju prezantojmë me TikTok-eren e parë e cila së shpejti do të shkojë në hapësirë!

Samantha Cristoforetti po përgatitet të bëhet TikToker-ja e parë ‘jashtëtokësore’. Astronautja italiane e Agjencisë Evropiane…

Rikthehet “magjia” në Belgjikë, turistët nga e gjithë bota mblidhen në “Pyllin Blu”!

Ashtu siç do vit, magjia rikthehet në Belgjikë, me tapetin e luleve shumëngjyrëshe, ku mbizotërojnë…

Turizmi hapësiror nuk është më një ëndërr, por realitet! Ju njohim me balonën kozmike!

Ideja e turizmit hapësinor gjithnjë e më shumë po largohet nga filmat fantastiko-shkencorë dhe po…

Duhet t’i vizitoni të paktën një herë në jetë, 10 kopshtet me lule me një bukuri të paharrueshme!

Pranvera sapo ka nisur dhe është pikërisht në këtë periudhë, që miliona fusha dhe kopshte…

Jo pa arsye, CNN promovon Shqipërinë dhe Kosovën për sezonin veror 2022!

Shqipëria dhe Kosova janë dy nga gjashtë destinacionet që CNN sugjeron për turistët për sezonin…

Ju njohim me 10 udhëtimet më të bukura me tren në Europë!

Europa është shtëpia e një rrjeti të madh hekurudhor, që mundësojnë udhëtime vërtet spektakolare, të…

Përse vikingët ikën nga Groenlanda? Zbulohet një nga misteret më të mëdha të mesjetës!

Një nga misteret e mëdha të historisë së mesjetës së vonë ka të bëjë me…

Linja ajrore “Condor” vjen me një strategji të re, avionët duken si të ishin karamele!

Pjesa më e madhe e avionëve duken pak a shumë njësoj nga jashtë, të bardhë,…

5 udhëtimet më të rëndësishme të aktores së njohur të humorit Albana Perhati!

Sot në emisionin “Live from Tirana” ishte e ftuar në studio aktorja e njohur e…

“Corriere della sera”, shkrim për Shqipërinë e thesareve të fshehura për t’u zbuluar!

Gazeta e njohur italiane “Corriere della sera” i kushton një shkrim vendit tonë, me fokus,…

Avioni gjigant përfundon me sukses fluturimin e mundësuar nga vaji i gatimit!

Një avion gjigant Airbus A380 ka kryer me sukses një fluturim test ku në vend…

Kush është gati të udhëtojë me pilotin John Travolta?! Aktori më krenar se kurrë bën lajmërimin surprizues!

Aktori i njohur John Travolta është duke festuar së fundmi një moment historik në jetën…

Si të ekploroni botën pa e shkatërruar atë…

Nëse ka diçka që na kanë dhënë vitet e fundit, është koha për të menduar….

Cilat janë mrekullitë arkitekturore të Ukrainës që kërcënohen nga bombardimet ruse?

Që prej datës 24 shkurt kur forcat ruse sulmuan Ukrainës dhe vazhdojnë ende sot rreziku…

Tirana by night!

Tirana është kryeqyteti i Shqipërisë, një shteti të vogël por me një domethënie shumë të…

Dubai përuron Muzeun e së Ardhmes, një ‘udhëtim’ në vitin 2071!

Emiratet e Bashkuara kanë përuruar Muzeun e të Ardhmes në Dubai, një ndërtesë e vlerësuar…

Ju njohim me 10 plazhet më të mira në botë për vitin 2022!

Pale sa zili do të keni kur të lexoni në këtë artikull për plazhet më…

Ghibli Park, një destinacion i ri për të gjithë fansat e filmave anime, hap dyert në Japoni!

Fansat e “My Neighbor Totoro”, “Kiki’s Delivery Service” dhe filma të tjerë nga regjisori Hayao…

NASA parashikon rritje historike të nivelit të ujit në det, fajtorë është njeriu

Agjencia hapësinore amerikane NASA dhe agjencitë e tjera të qeverisë amerikane, kanë konstatuar se niveli…

Kalaja e Beratit vizitë falas, hiqet bileta për turistët!

Turistët shqiptarë e të huaj, tashmë nuk kanë nevojë për biletë që të shijojnë vizitat…

Ekskluzivisht për TAR, Sonila Hyseni sugjeron destinacionet perfekte për të dashuruarit ditën e Shën Valentinit!

Sot në emisionin “Live from Tirana” ishte e ftuar në studio blogerja Sonila Hyseni për…

Të udhëtuarit vetëm, blogerja Sonila Hyseni rrëfen në TAR eksperiencën e saj të pazakontë!

Sot në emisionin “Live from Tirana” ishte e ftuar në studio blogerja Sonila Hyseni për…

Udhëzuesi i TAR për pikat më përrallore në Aspen!

Me pseudonimet si “Mali i Miliarderëve” dhe “Hampton of the Hills”, Aspen është vendpushimi më…

Po kërkoni një vend të ri për të vizituar dhe nuk dini se ku të shkoni?! Për këtë e shumë pikëpyetje të tjera Denisa Dumani përgjigjet në TAR!

Sot në emisionin “Live from Tirana” ishte e ftuar në studio përfaqësuesja e “Discover Albania”,…

Cili vend mban ‘kurorën’ si destinacioni më i kërkuar tani në dimër? Denisa Dumani na tregon më shumë për TAR!

Sot në emisionin “Live from Tirana” ishte e ftuar në studio përfaqësuesja e “Discover Albania”,…

Turistët britanikë “pushtojnë” Shqipërinë, si ndikuan Rita Ora dhe Dua Lipa

Britanikja “The Guardian” i ka kushtuar një artikull të gjatë Shqipërisë. Sipas medias britanike, vendi…

Varfëri dhe kushte moti ekstreme, do të guxonit të jetonit në qytetin më të lartë në botë?!

La Rinconada, një qytet në Peru, është qyteti i banuar në lartësinë më të madhe…

Ky hotel i ri mahnitës prej xhami në Peru do t’ju bëjë të ndiheni sikur jeni duke fjetur mes yjeve!

Tashmë që i jemi rikthyer sërish planeve të udhëtimit, pas disa vitesh me kufizime dhe…

Coumboscuro, ju njohim me fshatin italian ku nuk flitet italisht!

I quajtur “Provenca e Vogël” e Italisë, Sancto Lucio de Coumboscuro është një fshat i…

Parku natyror Korab-Koritnik, magjik nën petkun e borës!

Me dëborën e gjithëpushtetshme e që njëherazi sjell peizazhe fantastike, nuk ka dyshime se parku…

Pjesë e rekordeve “Guinness”/Ju njohim me kështjellën më të madhe të ndërtuar në një shpellë!

Predjama është një nga kështjellat më të jashtëzakonshme në botë, e ndërtuar në grykën e…

Rruga e Napoleon Bonapartit, thesari kombëtar francez që tërheq vizitorë nga e gjithë bota!

Rruga e Napoleon Bonapartit në Francë, është prej kohësh një atraksion turistik, që u jep…

Pamje dramatike dhe spektakolare/Jahti gjigant kalon “ngjitur” me urën!

Një jaht gjigant është kapur në kamera duke kaluar poshtë një ure, me të cilën…

Ju prezantojmë me disa nga vendet e “turizmit të errët” në botë!

“Atlas of Dark Destinations” (Atlasi i Destinacioneve të Errëta), është një libër i veçantë, i…

Gjithçka që duhet të dini për Luginën Vipava, ‘Mbretëria e verës’!

Lugina Vipava, ndonëse shumë pranë kryeqytetit slloven, Lubjana, ende nuk është e njohur nga turistët…

India destinacioni i rradhës?! Ja çfarë duhet të keni parasysh përpara se të udhëtoni!

Ka disa tradita që nuk kanë humbur në kohë dhe ende respektohen. Çdo vend dhe…

Ju njohim me vendet që duhet të vizitoni gjatë 2022-it sipas shenjës suaj të horoskopit!

Sapo kemi hyrë në vitin 2022 dhe keni mjaftueshëm kohë të vendosni për vendin e…

Kinë, hapet tuneli më i gjatë nënujor!

Pasi zgjati gati katër vite për t’u ndërtuar, është hapur më në fund, tuneli më…

Shtatë destinacionet që duhen vizituar në 2022!

Kthimi djathtas aty ku të tjerët kthehen majtas është më e lehtë të thuhet se…