Celebrities Sport

Lionel Messi thyen rekordin e Cristiano Ronaldo-s teksa PSG fiton titullin historik të “Ligue 1”!

Kishte një tjetër pikë referimi në rivalitetin e gjatë mes Lionel Messi-t dhe Cristiano Ronaldo-s të shtunën. Ndërsa Paris Saint-Germain vulosi titullin e 11-të të Ligue 1, Messi shënoi golin e tij të 496-të në pesë ligat më të mira të Evropës, duke tejkaluar rekordin e mëparshëm të Ronaldos me 495 gola. Argjentinasi u fiksua në krosin e peshuar të Kylian Mbappe dhe gjeti rrjetën për t’i dhënë PSG-së një epërsi 1-0 në minutën e 59-të kundër Strasburgut.

Kevin Gameiro barazoi për Strasburgun njëzet minuta më vonë, por PSG gjithsesi arriti të fitojë titullin e ligës pavarësisht se ndeshja përfundoi në barazim. Ishte një ditë rekord për PSG-në si dhe Messin, pasi klubi kaloi grumbullimin e Saint-Etienne-it me 10 trofe të Ligue 1 për të fituar rekordin e plotë. Fitorja shënoi gjithashtu herën e parë në historinë e ligës që PSG është ulur në krye të tabelës nga raundi i parë i ndeshjeve deri në atë të fundit, një seri që shtrihet në raundin e tretë të sezonit 2021/22 dhe 73 ndeshje radhazi.

Sulmuesi fitues i Kupës së Botës që atëherë i ka kërkuar falje PSG-së dhe shokëve të tij të skuadrës, duke thënë se ai “mendonte sinqerisht” se kishte një ditë të lirë. Disa nga tifozët e tij e tundën atë në kthimin e tij në skuadër dhe, së bashku me Neymar, ai u përshëndet gjithashtu nga një pjesë e konsiderueshme e tifozëve të PSG-së në mars. Përfaqësuesit e Messit hodhën poshtë thashethemet në fillim të këtij muaji se ai ka rënë dakord të bashkohet me një klub në Arabinë Saudite pasi kontrata e tij me PSG përfundon më 30 qershor. Ka qenë një sezon i vështirë edhe për menaxherin Christophe Galtier, pasi PSG-ja edhe një herë nuk arriti të depërtonte në Ligën e Kampionëve pas rënies ndaj Bayern Munichut në 16-shen e fundit.

Këtë pasdite pashë ditën e fundit të sezonit në Bundesligë dhe mund të shihni se është shumë e vështirë të fitosh ligën, çdo ligë. Kampionët në fuqi në të gjitha ligat evropiane kanë pasur shpesh probleme këtë sezon, kështu që ne e vlerësojmë atë që do të thotë kjo. Është një titull dhe nuk duhet të besojmë se është normale të fitojmë, edhe nëse jemi Paris Saint-Germain.